Witamy, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Zarządzanie pracą - Zdzisław Jasiński (red.)
2.Motywowanie w przedsiębiorstwie - Zdzisław Jasiński

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Styl zarządzania - style of management

preferowane przez menedżera stosunkowo stałe, konsekwentne podejście do pewnych sytuacji związanych z prowadzeniem biznesu; technika koordynowania czynności uczestników biznesu utrwalona w strukturze przedsiębiorstwa jako całości oraz w preferowanym przez organ zarządzający doborze instrumentów koordynacji. Styl zarządzania obejmuje więc reguły tworzenia ładu technicznego, ekonomicznego i społecznego w przedsiębiorstwie oraz przebudowy tego ładu związanej ze zmianami wewnętrznymi i w otoczeniu jego działania. Tymi instrumentami są: plany, wzory, umowy przedmiotowe i normy postępowania.
W literaturze pojęcie ,,styl zarządzania” jest używane zamiennie z terminem ,,styl kierowania”. Takie utożsamianie tych pojęć nie wydaje się słuszne. Kierowanie bowiem odnosi się do ludzi, zarządzanie zaś do firmy (biznesu).
Styl kierowania więc to sposób oddziaływania kierownika na podwładnych, utrwalony w metodach i technikach jego pracy, mający wpływ na ich zachowania organizacyjne i wyniki pracy. Styl zarządzania zaś to sposób prowadzenia przedsiębiorstwa (biznesu) do osiągnięcia założonego celu, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu możliwości, jakie dają posiadane przez nie zasady i zgodnie ze społeczną racjonalnością działań gospodarczych. Stylami kierowania zajmuje się głównie nauka psychologii, zaś style zarządzania interesują przede wszystkim specjalistów od organizacji i zarządzania.
W literaturze wymienia się takie style kierowania jak integratywny (demokratywny), autorytatywny (dyrektywny), autorytatyczno-kolegialny, delegujący, partycypacyjny, konsultatywny, autokratyczny itp., a także wiele różnych stylów zarządzania, które określa się też mianem technik zarządzania. Wszystkie te style (techniki) określa się jako zarządzanie przez (management by); np cele, delegowanie, motywację, innowacje, system, rezultaty, konflikty, zadania itp.
Istnieje więc w teorii organizacji i zarządzania wiele stylów kierowania i zarządzania, za pomocą których rozwiązuje się złożone problemy związane z prowadzeniem nowoczesnej firmy i przystosowania jej do obiektywnych wymagań środowiska.
[J. Penc]

Zobacz również: zarządzanie , zarządzanie strategiczne , zarządzanie sprawnościowe


« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
Etyka biznesu - poważne reagowanie na regulacje prawne, sygnały rynkowe oraz potrzeby społeczne i ekologiczne, a także przewidywanie intencji prawodawcy i trendów...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. DAGMAR
4. abandon /zrzeczenie się/
5. Akceleracja

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch